Makkajoʻxori urugʻlariga Trichoderma (trixoderma) zotli qoʻziqorinlar bilan qayta ishlov berish urugʻlarni suv yetishmasligi tufayli yuzaga kelgan stressdan himoya qiladi
20/07/2020
Urugʻchilik texnologiyasi boʻlimidagi hamkasblarimiz Barselona universiteti bilan hamkorlikda Trichoderma yordamida urugʻlarga biologik ishlov berishning afzalliklarini suv yetishmasligi tufayli yuzaga kelgan stress sharoitidagi makkajoʻxori urugʻlari misolida koʻrsatib berishdi.
Urugʻchilik texnologiyasi boʻlimidan Virxiniya Esteves va Xuan-Xesus, professor doktor Mariya Izabel Trillas (Barselona Universiteti)ning tadqiqot guruhi bilan hamkorlikda ishlab Kataloniya hukumatining "Sanoat doktaranturasi" dasturi doirasida xalqaro PLANTA jurnalida maqola chop etdilar. Ushbu jurnal oʻsimliklar biologiyasidagi ilmiy taʼsir darajasi boʻyicha birinchi oʻrinni egallagan holda oʻz sohasi boʻyicha dunyodagi eng nufuzli nashrlar qatoriga kiradi.
Maqolada suv yetishmasligi tufayli yuzaga kelgan ogʻir stress sharoitidagi makkajoʻxoriga Trichoderma asperellum, T34 shtammining ijobiy taʼsirining isbotlari keltirilgan. Ushbu tadqiqotda, shuningdek, kimyoviy fungitsidlarga asoslangan anʼanaviy urugʻga qayta ishlov berish va ikki xil qayta ishlov berishning birikmasi sinovdan oʻtkazildi.
Sinov natijalari shuni koʻrsatdikki, ildizlarida T34 shtammi mavjud boʻlgan oʻsimliklar ancha yuqori quruq vaznga va soʻtasida koʻproq donga ega edi. Uglerod va fosforning yakuniy tarkibi ham yuqori edi. Suv yetishmasligi tufayli yuzaga kelgan stress sharoitidagi barglar yuzasidagi gaz almashinuvini oʻlchash shuni koʻrsatdikki, T34 shtammli oʻsimliklardagi nisbiy tarkib va suvdan foydalanishning samaradorligi, shuningdek, fotosintez jarayoni ham yaxshilandi.
Shunday qilib, ushbu tadqiqot natijalari quyidagilarni koʻrsatmoqda:
-
Biologik fitontsid (T34) yordamida makkajoʻxori urugʻlari (Zea mays)ga qayta ishlov berish oddiy sug'orish sharoitida ham, suv tanqisligi (qurgʻoqchilik) tufayli yuzaga kelgan kuchli stress sharoitida ham oʻsimliklarning fiziologiyasini yaxshilashi mumkin.
Urugʻlarga qayta ishlov berishning kombinatsiyali usuli (biologik fitontsid va kimyoviy fungitsid) aynan bir xil urugʻlar uchun qoʻllanilishi mumkin (va uning taʼsiri qayta ishlov berishdan keyin ikki yil davom etadi, buni 2018 yilda Avstriyaning Vena shahrida boʻlib oʻtgan MICROPE xalqaro kongressida taqdim etilgan natijalar tasdiqlaydi).

Обработка семян кукурузы грибами рода Trichoderma (триходерма) защищает семена от стресса, вызванного недостатком воды
20.07.2020
Наши коллеги из отдела технологии семеноводства в сотрудничестве с Барселонским университетом продемонстрировали преимущества биологической обработки семян с использованием Trichoderma на примере семян кукурузы в условиях стресса, вызванного недостатком воды.
Вирхиния Эстевес и Хуан-Хесус Нарваес из отдела технологии семеноводства, работая в сотрудничестве с исследовательской группой профессора доктора Марии-Исабель Трилляс (Барселонский университет) в рамках программы Правительства Каталонии «Промышленная докторантура», опубликовали статью в международном журнале PLANTA. Этот журнал входит в число наиболее авторитетных изданий мира в своей области, занимая первое место по научному влиянию в биологии растений.
В статье приведены доказательства положительного влияния гриба Trichoderma asperellum, штамм T34, на кукурузу в условиях сильного стресса, вызванного недостатком воды. Также в этом исследовании испытывали традиционную обработку семян на основе химических фунгицидов и сочетание двух видов обработки.
Результаты испытаний показали, что растения, в корнях которых присутствовал штамм T34, имели значительно большую сухую массу и большее количество зерен в початке. Конечное содержание углерода и фосфора у них также было выше. Измерение газообмена на поверхности листьев в условиях стресса, вызванного недостатком воды, показало, что у растений с T34 улучшилось относительное содержание и эффективность использования воды, а также фотосинтез.
Таким образом, результаты этого исследования свидетельствуют о следующем:
-
Обработка семян кукурузы (Zea mays) биологическим фитонцидом (T34) может улучшить физиологию растения как при обычных условиях полива, так и при сильном стрессе, вызванном дефицитом воды (засухой).
Комбинированная обработка семян (биологическим фитонцидом и химическим фунгицидом) возможна для одних и тех же семян (и ее действие продолжается в течение двух лет после обработки, что подтверждено результатами, представленными на международном конгрессе MICROPE, состоявшемся в Вене, Австрия, в 2018 году).