Semillas Fitó “Qishloq xo'jaligining ekologik izini kamaytirish uchun o'simlik navlari” loyihasi uchun Forbes–UBS Sustainability Awards 2025 tanlovida Oziq-ovqat sanoati toifasida g'olib deb topildi. Mukofotlash marosimi 20-oktabr kuni Madridda bo'lib o'tdi va unda Ispaniyada barqaror strategiyalarni amalga oshirishda yetakchi bo'lgan oilaviy korxonalar va kichik hamda o'rta biznes vakillari taqdirlandi.
Semillas Fitó korporativ direktori Elisabet Fito butun kompaniya nomidan mukofotni qabul qilib oldi, unga Operatsion mukammallik bo'yicha mas'ul va Barqarorlik qo'mitasi a'zosi Xuan Xesus Narvaes hamrohlik qildi.
Sabzavot navlarining atrof-muhitga ta'sirini o'lchash bo'yicha kashshof loyiha
Hakamlar hay'ati, ayniqsa, Fitó tomonidan Institut Cerdà bilan hamkorlikda turli sabzavot navlarining atrof-muhitga ta'sirini baholash uchun ishlab chiqilgan innovatsion metodologiyani yuqori baholadi. Yevropa Komissiyasining Mahsulot ekologik izi (PEF) yondashuviga asoslangan ushbu tizim suv izi, energiya sarfi, o'g'itlar va fitosanitariya vositalaridan foydalanish kabi ko'rsatkichlarni miqdoriy jihatdan aniqlash hamda turli genetik yechimlarning samaradorligini o'zaro solishtirish imkonini beradi.
Almeriyadagi issiqxonalarda qalampir va baqlajon kabi ekinlarda allaqachon qo'llanilayotgan ushbu vosita fermerlar va agrosanoat zanjiri ishtirokchilariga hosildorlik yoki sifatga zarar yetkazmagan holda, atrof-muhit uchun eng maqbul navlarni tanlashda yordam beradi.
Barqaror innovatsiyalar sohasidagi yetakchilik
Ushbu metodologiya bilan Fitó sabzavotchilik sohasida nav darajasida ekologik hisoblash tizimini qo'llagan birinchi kompaniyaga aylandi. Bu esa kompaniyaning shaffoflik, doimiy takomillashuv va yanada barqaror qishloq xo'jaligiga o'tish uchun obyektiv vositalarni ishlab chiqishga bo'lgan sodiqligini mustahkamlaydi.
Rivojlanishga turtki beruvchi e'tiroflar
Ushbu mukofot yaqinda Qirolicha Letisiya oliy hazratlari raisligida o'tgan marosimda Prisa Media va Capgemini tomonidan topshirilgan Retina ECO "Barqaror ekotizim" mukofotiga qo'shimcha bo'ldi. Har ikki mukofot Semillas Fitó kompaniyasining yanada samarali, mas'uliyatli va hozirgi iqlimiy muammolarga moslashgan qishloq xo'jaligiga bo'lgan intilishini tasdiqlaydi.

Компания Semillas Fitó была удостоена награды в категории «Пищевая промышленность» на церемонии Forbes–UBS Sustainability Awards 2025 за проект «Сорта растений для снижения экологического следа сельского хозяйства». Награждение состоялось 20 октября в Мадриде; премия отмечает семейные компании и малый и средний бизнес, лидирующие в области стратегий устойчивого развития в Испании.
Корпоративный директор Semillas Fitó Элизабет Фито получила награду от имени всей компании в сопровождении Хуана Хесуса Нарваэса, ответственного за операционную эффективность и члена Комитета по устойчивому развитию.
Новаторский проект по измерению воздействия сортов овощных культур на окружающую среду
Жюри особенно отметило инновационную методологию, разработанную Fitó совместно с Институтом Серда для оценки воздействия на окружающую среду различных сортов овощных культур. Основанная на подходе Европейской комиссии Product Environmental Footprint (PEF), система позволяет количественно оценить такие показатели, как водный след, энергопотребление, использование удобрений и средств защиты растений, сравнивая эффективность различных генетических решений.
Этот инструмент, уже применяемый к таким культурам, как перец и баклажан в теплицах Альмерии, помогает фермерам и участникам агропродовольственной цепочки выбирать сорта с лучшими экологическими характеристиками без ущерба для урожайности или качества.
Лидерство в устойчивых инновациях
Благодаря этой методологии Fitó становится первой компанией в плодоовощном секторе, применившей систему экологического расчета на уровне сорта, что подтверждает её приверженность прозрачности, непрерывному совершенствованию и разработке объективных инструментов для перехода к более устойчивому сельскому хозяйству.
Признание, которое вдохновляет
Эта премия дополняет недавнюю награду «Устойчивая экосистема» от Retina ECO, врученную Prisa Media и Capgemini на мероприятии под председательством Ее Величества Королевы Летисии. Обе награды закрепляют стремление Semillas Fitó к более эффективному и ответственному сельскому хозяйству, отвечающему современным климатическим вызовам.
НА ВЫСТАВКЕ FRUIT ATTRACTION КОМПАНИЯ SEMILLAS FITÓ ПРЕДСТАВЛЯЕТ СВОИ НОВЫЕ СОРТА, КОТОРЫЕ ПРИДУТСЯ ПО ВКУСУ ПОТРЕБИТЕЛЯМ